Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
All-Season Tires for 20" Wheels
Electric steering column
Equipment 'S'
Standard version
Front Fascia Panel in Exterior Colour
Side Skirts
Preparation for towbar system
Without Roof Rails
Door handles painted in exterior colour
Wheel Arch Covers Painted in High Gloss Black
Automatic Tailgate
Body Shape SUV
Analogue Clock on Dashboard
Exhaust System with Two Twin Tailpipes Outside Left and Right with matte Silver Finish
Wheel Centre Caps with Monochrome Porsche crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel bolts
Seat belts in Black
Instrument Dials in Silver
Gear Selector in Leather
Seat belt warning system for front and rear seats
Sun Visors for Driver and Front Passenger
Head rests
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
SDARS Exterior Antenna
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Exterior Mirrors
ParkAssist (front and rear) with Visual and Audible Warning
Lane Departure Warning
Alarm System with Interior Surveillance
Non-smoking package
Warn and Brake Assist including Pedestrian Protection

48 months
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 375 hp / 276 kW |
| Maximum torque combustion engine | 519 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 130.5 hp/l / 96.0 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 259 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.8 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 11.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 11.0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 18.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 18.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 3.2 sec |
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,621 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,606 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,586 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,596 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,646 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,973 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,930 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,005 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 607 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 200 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 458 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 15.4 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 285 mm |
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |