2024 Porsche 718 Cayman GTS 4.0 (MY24) (982)
Porsche Approved Certified Pre-Owned
$135,900
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Stock Number:
U14215A
VIN:
WP0AD2A88RK269874
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 3,000 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 394 hp / 294 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 4.5 sec
Leather Interior in Black
Covered in Black Smooth-Finish Leather:
- Front seat centers, seat bolsters, headrests and backrest shells
- Steering wheel rim and airbag module
- Gearshift lever or PDK gear selector
- Center console storage compartment lid and side section
- Dashboard top incl. instrument cluster cover
- Dashboard bottom incl. glove compartment lid
- Door grab handles, armrests and paneling incl. top section
- Door panel inserts
- A-pillar (Roadster)
Description
This 2024 Porsche 718 Cayman GTS 4.0 finished in Jet Black Metallic with a black leather interior is the perfect combination of performance, luxury, and timeless design. Equipped with the Premium Package, this Cayman GTS offers an elevated driving experience with features such as Power Steering Plus, Porsche Dynamic Light System (PDLS), and Lane Change Assist for added comfort and confidence on the road. The BOSE® Surround Sound System delivers exceptional audio quality, complementing the refined cabin perfectly. With its sharp handling, aggressive styling, and unmistakable Porsche performance, this 718 Cayman GTS is built to impress from every angle. This 718 Cayman GTS is offered as a Porsche Certified Pre-Owned (CPO) vehicle.
WHAT IS CPO? Our Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicles undergo a meticulous 111-point inspection for quality assurance. Each vehicle includes a minimum 24-month Porsche Approved Limited Warranty and Porsche Roadside Assistance.
Welcome to Porsche Centre Vaughan (formerly Pfaff Porsche), where we modernize the car buying experience with our commitment to service and transparency. We proudly offer our customers a seamless journey from browsing online, in-store to driving off in your dream car – with a dedicated team member to guide you through every step of your purchase and finance process. This ensures a hassle-free and personalized experience without having to pass you on to others. Discover the unparalleled convenience and peace of mind that comes with shopping at Porsche Centre Vaughan. We invite you to reach out to us via phone at 905-851-0852 or visit our showroom at 105 Four Valley Drive.
Selling price does not include applicable sales taxes or licensing.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 1 upgrade
Exterior
Window Trim and Window Triangle in High Gloss Black
"PORSCHE" Logo in Satin Black
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Interior
Porsche Crest on Headrests
Interior trim package with decorative stitching in contrasting colour
Power Sport Seats (14-way) with Memory Package
GT Sport Steering Wheel
Interior Trim in Black Brushed Aluminum (with Leather Interior)
Heated Multifunction Steering Wheel
Seat Ventilation (front)
Electric Steering Column
Seat Belts in Guards Red
Manual Gear Lever with Brushed Aluminum Trim
Door Panel Trim Package in Leather
Pedals and Footrest in Aluminum
Sun Visors in Race-Tex
Inner Door-Sill Guards in Leather with Deviated Stitching
Deletion of items in Race-Tex
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound-System
Colour choice for leather/decorative stitchings
Colour Selection for Stitching in Deviated Colour - GT Silver
Lights vision
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
Comfort assistance
Lane Change Assist (LCA)
Porsche Entry & Drive
Light Design Package
Smoking Package
Luggage Net in Passenger Footwell
Standard Equipment
Exterior
SportDesign Package
Transmission / Chassis
4.0-Litre Naturally Aspirated Boxer 6
6-speed Manual Transmission
PASM Sport Suspension (Lowered 20 mm)
Porsche Torque Vectoring (PTV) with Mechanically Locking Differential
Sport Chrono Package
Sport Tailpipes in Black
Extended Range Fuel Tank, 64l
Wheels
Wheels Painted in Satin Black
Wheel Center Caps with Coloured Porsche Crest
20" 718 Sport Wheels in Satin Black
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Mobility Set
Interior
Heated Seats
Roof Lining in Race-Tex
Floor mats
Sports-Look Pedals
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Apple® CarPlay
USB Interface (Rear)
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
Clear Taillights
Auto-Dimming Mirrors
Windscreen with Grey Top Tint
Comfort assistance
HomeLink® (programmable garage door opener)
ParkAssist (front and rear) including reversing camera
2-Zone Automatic Climate Control
Interior Surveillance
Cruise Control
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 3,000 km |
Previous Owners 1 |
Latest Maintenance Minor maintenance at 25/06/2025 Porsche Centre Vaughan |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 394 hp / 294 kW |
| Maximum engine speed | 7,800 rpm |
| Maximum power per litre | 100.0 hp/l / 73.5 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 293 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9.2 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 14.1 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 6.0 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,405 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,276 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1,440 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,405 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,480 kg |
| Permissible gross weight | 1,700 kg |
| Maximum load | 260 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 270 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 182 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
