2026 Porsche Cayenne Turbo E-Hybrid
- Exterior colour
- Chromite Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 6,339 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 729 hp / 536 kW
Leather Interior in Black with Interior Package in Turbonite
Equal to leather interior in standard colour, smooth-finish leather Black:
In smooth-finish leather:
- Front and rear seat centres
- Front and rear seat inner side bolsters
- Front and rear headrest centres
- Armrest and handle in front and rear door panels
- Armrest centre console front and folding rear armrest
- Handles in centre console
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper and lower section including glove compartment cover
- Door waist rails, upper centre door panel and paneling storage compartment front and rear
- Side panel centre console
Specifics of the Leather interior in Black with Interior Package in Turbonite:
Seat belts:
- Front and outer rear in Turbonite
Decorative stitching in contrasting colour Turbonite
- GT sports steering wheel in smooth-finish leather
- Dashboard upper section
- Door waist
- Armrests door front and rear
- Armrests centre console
- Floor mats
Note:
- Seat back of front seat and headrest in synthetic leather
- Only available with Adaptive Sports Seats in Front (18-Way, electric)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lights vision
Comfort assistance
Packages
Equipment 'base'
Exterior
Side Skirts
Lower Front Fascia
Aluminum Roof
Preparation for towbar system
Without Roof Rails
Transmission / Chassis
70 Litre Fuel Tank
Starter Battery
Standard Suspension
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Summer Tires for 21" Wheels
Interior
Electric Steering Column Adjustment
Gear Selector
Seat belt warning system for front and rear seats
Reversible seat belt pretensioner
Sun Visors for Driver and Front Passenger
Audio / Comm.
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Without Mode3 charging cable
Supply Cable for NEMA 14-50
Wallmount Basic
Without PHEV charging cable
Porsche Mobile Charger
Genuine Porsche accessory. The Porsche Mobile Charger enables convenient charging on the go and at home with user-selectable current and swappable power cables for NEMA 14-50 outlets - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty.
Lights vision
Windscreen with Thermally Insulated Glass
Comfort assistance
Automatic tailgate with gesture control
Airbags
Memory Package for Driver and Front Passenger
Emergency Call Systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 6,339 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 729 hp / 536 kW |
| Maximum power combustion engine | 591 hp / 435 kW |
| Maximum power electric motor | 174 hp / 128 kW |
| Maximum torque power combined | 949 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 800 Nm |
| Maximum torque electric motor | 460 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 149.6 hp/l / 110.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 295 km/h |
| All-electric top speed | 135 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 12.2 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,997 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,685 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,685 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,660 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,675 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,700 mm |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 1,730 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 11.5 m |
| Tire track turning circle | 10.7 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,569 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,570 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,645 kg |
| Permissible gross weight | 3,215 kg |
| Maximum load | 646 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 100 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 300 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 539 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,557 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 621 l |
| Overhang front | 1,013 mm |
| Overhang rear | 1,022 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 198 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 188 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 213 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 243 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 24.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.4 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 27.4 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 16.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 19.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.6 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 250 mm |
| Max. wading depth with steel suspension (PASM DIN) | 250 mm |
| Max. wading depth (steel suspension) | 250 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 225 mm |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 250 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 280 mm |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross)2.1 | 25.9 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 3.3 h |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 90 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
