2024 Porsche Macan GTS (MY24)
Porsche Approved Certified Pre-Owned
$99,900
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Individualize Payment:
Stock Number:
RT065
VIN:
WP1AF2A58RLB57617
- Exterior colour
- Black
- Interior colour
- Mileage
- 20,815 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 434 hp / 324 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.3 sec
Extended Leather Interior in Black
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Upper dashboard
- Lower dashboard including glove compartment cover
- Center console storage compartment lid
- Center console side sections
- Steering wheel airbag module
- Seat centers
- Inner and outer seat bolsters
- Front seat backrest surrounds
- Front and side sections of front seat headrests
- Rear seat headrests
- Upper door panels (front and rear)
- Door panel armrests (front and rear)
- Door grab handles (front and rear)
Description
***CERTIFIED – EXTENDED WARRANTY of 2 Years / Unlimited Km INCLUDED***
Service Date : 08/07/2024 // Maintenance up to date
Certified Pre-Owned Porsche Macan GTS — South Shore Montreal
Porsche Rive-Sud introduces this Black Macan GTS, equipped with 21" GT Design Wheels in High Gloss Black, BOSE® Surround Sound System and more. Each vehicle undergoes a rigorous 111-point inspection to ensure the highest quality standards.
Contact our team at (450) 463-0044 and come experience with Porsche Rive-Sud.
The Groupe Lauzon has been focused on providing an unmatched experience to our clients since 1977. Porsche Rive-Sud is one of the most reputable Porsche dealers in the country.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Plus Package
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Roof Rails in High Gloss Black
Exterior Package in Exterior Colour and High Gloss Black
"PORSCHE" Logo in Mate Black and Model Designation on Rear in High Gloss Black
Trailer Hitch without Tow Ball
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package
Wheels
21" GT Design Wheels in High Gloss Black
Interior
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather with Trim in Carbon Fibre
Heated Seats (Front and Rear)
Ventilated Seats (Front)
Interior Trim in Carbon Fibre
PDK Gear Selector in Carbon Fibre with Knob in Leather
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound-System
Lights vision
LED Design Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Thermally and Noise Insulated Glass incl. Privacy Glass
Comfort assistance
Lane Change Assist
Surround View
Standard Equipment
Exterior
Upper Wing in High Gloss Black
SportDesign Side Skirts in Exterior Colour
Side Window Trims in High Gloss Black
Lower Rear Fascia Painted
Deletion of "GTS" logo on front doors
Door handles painted in exterior colour
Automatic tailgate
Front Fascia in Exterior Colour
SportDesign Exterior Mirrors in Exterior Colour
Side Blades in Mat Black with 'GTS' Logo
Preparation for towbar system
Transmission / Chassis
2.9-Litre Twin-Turbocharged V6
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Sport Air Suspension with Ride-Height Adjustment incl. PASM (Lowered 10 mm)
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in High Gloss Black
Power Steering Plus
Porsche Surface Coated Brake (PSCB) - Brake Calipers in Red
75 Litre Fuel Tank
Analogue Clock on Dashboard
Wheels
Wheel Center Caps with Coloured Porsche Crest
Summer Tires for 21" Wheels
19'' Collapsible Spare Wheel
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Rear 2+1 Seats
Instrument Dials in Black
Steering Wheel with Manual Adjustment
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Roof Lining in Fabric
Storage Package
Side Airbags (Front and Rear)
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with Model Designation
Floor Mats
Gear Selector in Leather
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment
Voice Control
Apple® CarPlay with Siri® voice recognition
USB-C Ports
SiriusXM® Satellite Radio (with 3-month trial) and HD Radio Receiver
Lights vision
Tinted LED Taillights
Auto-Dimming Mirrors
Exterior Mirrors
Comfort assistance
Comfort lighting package
HomeLink®
ParkAssist (front and rear)
Porsche Entry & Drive
Non-smoking package
3-Zone Climate Control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Adaptive Cruise Control (ACC)
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Lane departure warning
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 20,815 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 434 hp / 324 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 151.0 hp/l / 111.1 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 272 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.5 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 17.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.9 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,596 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,960 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,035 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Fuel tank capacity | 75 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
Competitive Rates and Terms
Minimal Initial Cash Outlay
Attractive Insurance Deductibles
