2014 Porsche 911 Turbo Cabriolet (991 I)
- Exterior colour
- Agate Grey Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible Top Black
- Mileage
- 35,788 km
- Previous Owners
- 3
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 520 hp / 383 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 3.3 sec
Black / Platinum Grey leather interior
Black / Platinum Grey two-tone leather interior
Covered in smooth-finish leather in interior color:
- front seat centers
- front seat side bolsters
- front headrests
- front seat backrest shells*
- steering wheel rim
- airbag module on steering wheel
- gearshift lever
- center console storage compartment lid
- center console side section
- dashboard top incl. instrument cluster cover
- dashboard bottom incl. glove compartment lid
- door handles
- door armrests and paneling
- door paneling top section
- door panel inserts
- rear seat centers
- rear seat bolsters
- rear side paneling
- center tunnel cover in rear
Upper section (incl. steering wheel and center console) and floor mats in darker color
Lower section (incl. carpet) in lighter color
Includes extended interior package trim strips in doors as well as A- and B-pillar trim in Alcantara®
NOTE:
*Front seat backrest shells are not covered in leather with Sport Seats Plus or Adaptive Sport Seats Plus since the shell is painted
Vehicle Equipment
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Interior leather
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 35,788 km |
Previous Owners 3 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,800 cm³ / 3.8 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 77.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 520 hp / 383 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 6,000 - 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 710 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,950 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,000 rpm |
| Maximum power per litre | 142.1 hp/l / 104.5 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 315 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.5 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 7.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 7.4 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 11.6 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 11.3 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.1 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,506 mm |
| Overall Width | 1,880 mm |
| Width (with mirrors) | 1,978 mm |
| Height | 1,292 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Front track | 1,541 mm |
| Rear track | 1,590 mm |
| Drag coefficient | 0.31 cD |
| Turning circle diameter | 10.6 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,665 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,740 kg |
| Permissible gross weight | 2,045 kg |
| Maximum load | 380 kg |
| Fuel tank capacity | 68 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 160 l |
| Luggage compartment volume (front) | 115 l |