2025 Porsche 911 Carrera T Cabriolet (992 II)
- Exterior colour
- Gentian Blue Metallic
- Interior colour
- Sport-Tex Plaid Interior package with extensive items in leather
- Roof colour
- Cabriolet Roof in Black
- Mileage
- 3,834 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 388 hp / 285 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 4.7 sec
Sport-Tex Plaid Interior package with extensive items in leather
Following items upholstered in leather:
- Upper Dashboard
- Lower section of dashboard including glove compartment cover
- Upper sections of door panel
- Door centre panels
- Centre console side sections
- Rear side panels
In conjunction with rear seats:
- Seat bolsters rear and transmission tunnel in rear in leather.
- Seat centres
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Comfort assistance
Packages
Carrera T - version
Exterior
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Suspension standard
63-litre Fuel Tank
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Sièges arrière
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Interior Package Painted in Deviating Exterior Colour
Audio / Comm.
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Charging Cover
Lights vision
Comfort assistance
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Emergency Call Systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 3,834 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 388 hp / 285 kW |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 130.5 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 293 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 15.8 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 5.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,292 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,590 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,580 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,655 kg |
| Permissible gross weight | 1,985 kg |
| Maximum load | 395 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 114 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 9.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 13.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 11.8 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |
