2025 Porsche Macan
Lot 60 Tapak Perindustrian Beribi
Bandar Seri Begawan, Negara Brunei Darussalam, BE1118
- Exterior colour
- Ice Grey Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Electric
- Battery energy content (gross)
- 100.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 21.00 min
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 360 hp / 265 kW
Standard Interior in Black
Standard Interior in Black:
Covered in smooth leather:
- Steering wheel rim
Upholstered in artificial leather:
- Center console armrest
- Door armrest and front and rear door handle
Seats: Sport-Tex/Leatherette
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Transmission / Chassis
Wheels
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment "base"
Exterior
Aluminum roof
Sideskirts
Preparation for towbar system
Door handles painted in exterior colour
Body shape SUV
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Porsche E-Performance Powertrain with a Permanent Magnet Synchronous Motor on the Rear Axle
Steel Spring Suspension
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Head rests
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Pedals and footrest in Black
Reversible seatbelt pretensioner
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Porsche Entry
Alcohol Interlock preparation
Side airbags and center airbag in the front
Without eCall/eCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Your warranty on the high-voltage battery, including a minimum capacity of 80% for 3 years (or up to 60,000 km) and 70% until the end of the warranty.
Technical Data
Engine
| Maximum power | 340 hp / 250 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 360 hp / 265 kW |
| 30-Minutes-Power | 163 hp / 120 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 563 Nm |
Performance
| Top speed | 220 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Launch Control | 5.7 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 12.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Launch Control | 20.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 3.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,784 mm |
| Overall Width | 1,938 mm |
| Width (with mirrors) | 2,152 mm |
| Height | 1,623 mm |
| Wheelbase | 2,893 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Tire track turning circle | 11.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,270 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,220 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,295 kg |
| Permissible gross weight | 2,810 kg |
| Maximum load | 590 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 80 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,348 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 540 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 185 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 185 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 225 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 20.7 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.8 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.6 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 15.4 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 23.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 14.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 14.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.1 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 340 mm |
Range
| Recharged range in 10 min with 150 kW (WLTP) | 129 km |
| Recharged range in 10 min with maximum charging power (WLTP) | 261 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 100.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 10.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 21.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 21.00 min |