2026 Porsche Macan GTS
Lot 60 Tapak Perindustrian Beribi
Bandar Seri Begawan, Negara Brunei Darussalam, BE1118
- Exterior colour
- Volcano Grey Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 440 hp / 324 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.3 sec
GTS Interior Package Carmine Red (without Race-Tex)
In Carmine Red:
- ‘GTS’ logo embroidered on headrests frontseats
- decorative stitching on seats, centre console main storage compartment, dashboard upper section, floor mats
- seat belts front and outer rear
Dial of central rev counter in Carmine Red
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment 'S'
GTS - version
Exterior
Preparation for towbar system
Without roof rails
Roof spoiler with fixed double-wing design and fin-like look in Black (high-gloss)
Door handles painted in exterior colour
Wheel arch covers painted in Black (high-gloss)
Automatic tailgate
Body shape SUV
Deletion of decorative side logo
Transmission / Chassis
Sport air suspension with ride-height adjustment including Porsche Active Suspension Management (PASM) and lowering of 10 mm
Analogue clock on dashboard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel bolts
Interior
Sports steering wheel
Seat belts Black
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
‘GTS’ logo on front seat headrests
ISOFIX fastening system, rear
Gear selector in leather
Sun visors for driver and front passenger
Door sill guards brushed aluminium in Black with 'Macan GTS’ logo (front)
Ohne compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Lane Departure Warning
Alarm system with interior surveillance
Cruise control including speed limiter
Non-smoking package
Warndreieck
Without Warn and Brake Assist
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 440 hp / 324 kW |
| Maximum torque combustion engine | 550 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 151.0 hp/l / 111.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 272 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.5 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 17.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,995 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,960 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,035 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 96 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 458 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |