2025 Porsche 911 Targa 4 GTS (992 II)
Lot 60 Tapak Perindustrian Beribi
Bandar Seri Begawan, Negara Brunei Darussalam, BE1118
- Exterior colour
- Gt Silver Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible soft top, Black
- New Car Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 541 hp / 398 kW
Leather (two-tone), Black and Bordeaux Red
Two-tone combinations: Black and Bordeaux Red.
Following items upholstered in smooth leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
In conjunction with Sports Seat Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Wheel centres with full-colour Porsche Crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Without eCall/eCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 541 hp / 398 kW |
| Maximum power combustion engine | 485 hp / 357 kW |
| Maximum power electric motor | 56 hp / 41 kW |
| Maximum torque power combined | 610 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 570 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 135.0 hp/l / 99.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 312 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 7.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 11.1 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,755 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,745 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,820 kg |
| Permissible gross weight | 2,135 kg |
| Maximum load | 390 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |