2024 Porsche Macan T (MY24)
Lot 60 Tapak Perindustrian Beribi
Bandar Seri Begawan, Negara Brunei Darussalam, BE1118
- Exterior colour
- Carrara White Metallic
- Interior colour
- Interior Package Macan T
- New Car Warranty
- 8 months remaining term
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 265 hp / 195 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 6.2 sec
Interior Package Macan T
Leather package in black with seat centres in Sport-Tex Stripe incl. contrast stitching in silver.
Package content:
- Leather finish on top side of dashboard, centre console storage compartment lid, seat inner bolsters, front side of seat headrests, door panel armrests and door pulls in front and rear
- seat centres of front and outer rear seats in Sport Tex Stripe
- the contrast stitching of seats and headrests as well as the steering wheel are executed in silver
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Side window trims in Black (high-gloss)
Deletion of decorative side logo
Door handles painted in exterior colour
Automatic tailgate
Sideskirts
Front apron panel painted in agate grey metallic
Exterior mirror upper trims with lower trims and mirror bases painted in Agate Grey (high-gloss)
Sideblades painted in Agate grey metallic and "Macan T" model designation in black highgloss
Roof spoiler in Agate grey metallic
Rear Diffusor in Louvered Design
Transmission / Chassis
65-litre fuel tank
Wheels
Wheel centre set with monochrome Porsche Crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
ISOFIX fastening system, rear
Sun visors
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black
Gear selector
Interior package Diamar painted in Silvershade
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Electric folding exterior mirrors
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Non-smoking package
Cruise control incl. speed limiter
Lane departure warning
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
8 months remaining term
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 265 hp / 195 kW |
| Maximum torque combustion engine | 400 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 133.0 hp/l / 97.8 kW/l |
Performance
| Top speed | 232 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 6.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 16.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,606 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,865 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,940 kg |
| Permissible gross weight | 2,510 kg |
| Maximum load | 645 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Fuel tank capacity | 65 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |