2026 Porsche Cayenne S Coupé
Lot 60 Tapak Perindustrian Beribi
Bandar Seri Begawan, Negara Brunei Darussalam, BE1118
- Exterior colour
- Chromite Black Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 474 hp / 349 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.7 sec
Partial leather interior Black, seats in smooth-finish leather Black
With smooth-finish leather in standard colour:
- front and rear seat centres
- front and rear seat inner side bolsters
- front and rear headrest centres and sides
- Steering wheel rim
With embossed leather in standard colour:
- handles in front and rear door panels
- handles in centre console
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment 'base'
Equipment 'S'
Exterior
Sideskirts
Without roof rails
Bumper
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
90-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Gear selector
Three-point automatic seat belts with reversible seat belt pretensioner
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Ohne Mode3 Ladekabel
Lighting and vision
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Automatic tailgate with gesture control
Particle/pollen filter with active carbon filter
Non-smoking package
Warndreieck
Without emergency call system eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 474 hp / 349 kW |
| Maximum torque combustion engine | 600 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 118.0 hp/l / 87.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 273 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 11.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 18.3 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,997 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,678 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,659 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,634 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,649 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,674 mm |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 1,704 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Tire track turning circle | 11.3 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,241 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,190 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,265 kg |
| Permissible gross weight | 2,910 kg |
| Maximum load | 720 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 140 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 554 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,502 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 592 l |
| Overhang front | 1,013 mm |
| Overhang rear | 1,022 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 212 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 192 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 182 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 207 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 237 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 25.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 22.3 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.4 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.9 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 27.1 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.3 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 18.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 16.3 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 18.5 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.2 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (PASM DIN) | 500 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 475 mm |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 500 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 530 mm |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 88 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |
