2023 Porsche Taycan 4S (MY23)
P.O. Box 611
Manama
- Exterior colour
- Coffee Beige Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 26,202 km
- First Registration
- 08/2024
- Previous Owners
- 0
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Battery energy content (gross)
- 93.4 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%)
- 22.50 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 420 kW / 571 hp
Club Leather Interior Olea, Truffle Brown
Olea club leather is a special quality of leather which is sustainably tanned using olive leaf extract.
With Olea club leather in equipment colour Truffle Brown:
- all leather items in the partial leather interior
- seat bolsters outer front and rear
- headrests front and rear
- dashboard upper and lower sections
- centre console main storage compartment lid
- centre console side panel
- armrests in the front and rear doors
- door waist rails front and rear
- door panels front and rear
- decorative areas in the doors front and rear (not applicable in connection with interior packages)
The equipment also includes the following items:
- steering wheel airbag module in smooth-finish leather
- neodyme accent package (not applicable if different accent package is chosen)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Interior Leather
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior Colour
Interior Colour
Exterior
Drive train / Chassis
Wheels
Lights and vision
Comfort and assistance systems
Interior
Interior Aluminium
Audio and communication
E-Performance
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Former Service Loaner) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. |
Mileage 26,202 km |
First Registration 08/2024 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 360 kW / 490 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 420 kW / 571 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 650 Nm |
Performance
| Top speed | 250 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Launch Control | 4.0 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 8.5 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Launch Control | 12.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,963 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,379 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 2,242 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,220 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,295 kg |
| Permissible gross weight | 2,880 kg |
| Maximum load | 660 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 407 l |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 127 mm |
Range
| Long-distance range | 390 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 93.4 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 83.7 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time for direct current (DC) with 50 kW for up to 100 km (WLTP) | 28.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power for up to 100 km (WLTP) | 5.00 min |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 9.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |