2026 Porsche Panamera
792 Sh. Jaber Ahmed Al Sabah Highway
Sitra, Bahrain, P.O. Box 611
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 260 kW / 353 hp
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 5.1 sec
Club leather interior Barrique
The club leather interior is characterised by a particularly high-quality Nappa leather with a very soft surface and natural light/dark contrasts. An additional cross seam on the upper part of the dashboard and the front and rear door panels underlines the attention to detail.
Finished in club leather:
- Front and rear seats
- Top and bottom part of the dashboard including the glove compartment lid
- Front and rear door trims including door panels and armrests
- Centre console including armrests at front and rear
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
90-litre fuel tank
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment 'base'
Exterior
Sideskirts
Without roof rails
Door handles painted in exterior colour
Aluminium roof
Lights, exterior
- Vertical front light units with position lights and direction indicators
- Automatic headlight activation including ‘Welcome Home’ lighting
- Mirror courtesy lighting
Body
- Fully galvanised steel-aluminium-hybrid lightweight bodyshell
- Engine bonnet, tailgate, doors, side sections, roof and front wings in aluminium
- Four doors with integrated side-impact protection
Transmission / Chassis
75-litre fuel tank
Drive
- Water-cooled with thermal management
- Charge-air cooling
- Active air intake flaps
- Direct fuel injection (DFI) with central injector position
- VarioCam Plus
Chassis
- Integrated Porsche 4D Chassis Control
- Aluminium double wishbone front axle
- Aluminium Multi-Link Rear Axle
Brakes
- Electrically operated parking brake
Systems
- Porsche Stability Management (PSM) with anti-lock braking system (ABS) and extended brake functions
Exhaust system
- Gasoline particulate filter (GPF)
Porsche Active Aerodynamics (PAA)
Porsche Active Aerodynamics (PAA) with adaptive rear spoiler (two-way) in exterior colour
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
PDK gear changer lever
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Sun visors for driver and front passenger
Pedals and footrest in Black
Head rests
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM) including Mobile Phone Preparation, Audio Interfaces and Voice Control
- high-resolution 12.3-inch touchscreen display in full HD resolution
- control of vehicle and comfort functions such as climate settings
- multi-touch gesture control: the map views can be rotated in any direction using two fingers on the touch display. The size of the map section can be adjusted via the display using multi-touch gestures
- mobile phone preparation with Bluetooth® interface for telephone and music
Displays
12.6-inch curved display for the driver
- includes up to seven different and freely configurable views
Centre console with Direct Touch Control to control
- climate control settings
- seat heating
- seat ventilation (depending on equipment)
E-Mobility
Ohne Mode3 Ladekabel
Without PHEV charging cable
Lighting and vision
Glass panel insulating glass
Vision
- Front Wiper System including Rain Sensor and Washer Jets
- Automatically dimming rear-view mirror
Comfort and assistance systems
Alcohol Interlock preparation
First Aid Kit with warning triangle
Without emergency call system eCall and bCall
Keyless Drive
Ports
- 12V socket in front centre console storage compartment
- 12V socket in luggage compartment
Safety
- Porsche Side Impact Protection System (POSIP) comprising side impact protection elements in the doors and thorax airbag integrated into the side bolster of each front seat
- Alarm system with radar-based interior surveillance
- Proactive passenger protection including reversible seatbelt pretensioner (front)
Comfort systems
- Continuously adjustable door brake
- Keyless drive
Storage and luggage compartment
- Two integrated cupholders in front and rear
- Centre console armrest front with integrated storage compartment
- Glove compartment
- Storage compartments in both front and rear doors
- Centre console storage compartment in rear
- Armrest storage compartment in rear
USB-C fast charging
- 2 USB-C Power Delivery connectivity and fast charging ports in the front storage compartment
- 2 USB-C Power Delivery fast charging ports in the rear centre console
(A suitable charging cable and a fast charging mobile device are required for the fast charging function. The actual charging power taken by the connected device may vary.)
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 260 kW / 353 hp |
| Maximum torque combustion engine | 500 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 89.0 kW/l / 121.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 272 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 5.3 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 5.1 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 12.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 20.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 19.8 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 3.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,423 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,400 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,413 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,948 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,885 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,960 kg |
| Permissible gross weight | 2,505 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,200 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 100 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,328 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 494 l |
| Overhang front | 972 mm |
| Overhang rear | 1,130 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 132 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 122 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 10.1 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 2,850 r/min |