2025 Porsche Macan GTS
P.O. Box 611
Manama
- Exterior colour
- Gentian Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 6,959 km
- First Registration
- 10/2025
- Previous Owners
- 0
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 324 kW / 440 hp
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.3 sec
GTS interior package in Carmine Red (in conjunction with GTS Sport Package)
In Carmine Red:
- ‘GTS’ logo embroidered on headrests front seats
- seat belts front and outer rear
Decorative stiching in Carmine Red:
- multifunction sports steering wheel
- adaptive sports seats with comfort memory package (18-way electric)
- centre console main storage compartment
- dashboard upper section
- door waist
- armrests door
- floor mats
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 6,959 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 10/2025 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 324 kW / 440 hp |
| Maximum torque combustion engine | 550 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 111.0 kW/l / 151.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 272 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.5 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 17.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,596 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,960 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,035 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |