2026 Porsche Macan 4
792 Sh. Jaber Ahmed Al Sabah Highway
Sitra, Bahrain, P.O. Box 611
- Exterior colour
- Provence
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Battery energy content (gross)
- 100.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 21.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 300 kW / 408 hp
Leather Package Black/Crayon
Leather Package Black/Crayon:
Upholstered in smooth leather:
- Front and rear seat centre panels
- Front and rear seat bolsters inside
- Headrest centre panels
- Steering wheel rim
- Upper part of dashboard
- Centre console armrest
- Door armrest and front and rear door handle
Executed in trim colour Crayon:
- Seats
- Lower part of dashboard
- Centre console armrest
- Centre console upper side panels
- Parts of the door panels including armrests and door handles at the front and rear
Tone-on-tone decorative seams in Crayon on the following components:
- Seats
- Door panel armrests front and rear
- Centre console armrest
Contrasting decorative seams in Crayon on the following components:
- Upper part of dashboard
In combination with Comfort Seats (14-way, electric) or Adaptive Sports Seats (18-way, electric) additionally upholstered in smooth leather:
- Outer rear seat bolsters
- Front and rear headrest sides
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment 'base'
Standard equipment
Exterior
Sideskirts
Door handles painted in exterior colour
Body shape SUV
Pedestrian safety
Lights, exterior
Automatic headlight activation including ‘Welcome Home’ lighting
Body
- Fully galvanised, unibody
- Four doors with integrated side-impact protection
- Bow door handles
- Bumpers comprising high-strength cross members and two deformation elements each with a mount (front and rear) with screw thread for the towing eye located in the on-board tool kit
- Frameless doors
- Luggage compartment front and rear
Transmission / Chassis
Porsche E-Performance Powertrain with a permanent magnet synchronous motor on the front and rear axle
Steel Spring Suspension
Chassis
- Aluminium Multi-Link Front Axle
- Aluminium Multi-Link Rear Axle
- Integrated Porsche 4D Chassis Control
Brakes
- Electrically operated parking brake
- Automatic hold function
Systems
- Anti-lock brake system (ABS)
- Vehicle stability system Porsche Stability Management (PSM) with ABS, ASR, ABD, MSR and trailer stability management
- Porsche Hill Control (PHC)
- Thermal management
Porsche Active Aerodynamics (PAA)
Porsche Active Aerodynamics (PAA) with Active Air Intake Flaps and Adaptive Rear Spoiler
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Reversible seatbelt pretensioner
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Pedals and footrest in Black
Head rests
Ohne compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial
Floor mats
For single-tone interiors in matching interior colour, for two-tone interiors in the darker interior colour, with 'PORSCHE' logo on front floor mats
Lights, interior
Interior lighting concept: glove compartment, reading spot lights for driver and front passenger, reading lights rear left and right, luggage compartment
Audio / Comm.
Cluster Instrument
12,6-inch Curved Display
Charging
- Charging with Direct Current (DC) at public Charging Stations with a Voltage of 400 V and 800 V
E-Mobility
On-Board AC Charger with up to 11 kW charging power
Charging cable for charging at alternating current chargers with 6 m length (up to 11 kW)
Without PHEV charging cable
Lighting and vision
Vision
- Front wiper system with 2 speeds, intermittent wipe including rain sensor and windscreen washer nozzles
- Heated rear screen with 'auto off' function
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Side airbags and centre airbag in the front
First Aid Kit with warning triangle
Without emergency call system eCall and bCall
Ports
- Two sockets (12 volt): centre console in front and in luggage compartment
Safety
- Three-point automatic seat belts
- Rollover detection for activation of curtain airbags and seat belt pretensioners
- Alarm system with ultrasonic interior surveillance
Comfort systems
- Electric window lifts
- Remote central locking
Storage and luggage compartment
- Bottle holders in door panels front and rear
- Two variable-diameter cupholders in front
- Clothes hook on both B-pillars
- Fixed, removable luggage compartment cover
- Storage compartments in interior (depending on personalised specification): glove compartment, storage bin in centre console, door pockets on the front and back, two nets in the luggage compartment on the side and a bag hook in the luggage compartment on the side
- Lugagge compartment, front
USB-C fast charging
- 2 USB-C Power Delivery connectivity and fast charging ports in the front storage compartment
- 2 USB-C Power Delivery fast charging ports in the rear centre console
(A suitable charging cable and a fast charging mobile device are required for the fast charging function. The actual charging power taken by the connected device may vary.)
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Technical Data
Engine
| Maximum power | 285 kW / 387 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 300 kW / 408 hp |
| 30-Minutes-Power | 120 kW / 163 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 650 Nm |
Performance
| Top speed | 220 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Launch Control | 5.2 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 11.8 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Launch Control | 19.0 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 3.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,784 mm |
| Overall Width | 1,938 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,954 mm |
| Width (with mirrors) | 2,152 mm |
| Height with steel suspension (DIN) | 1,624 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,624 mm |
| Height with steel suspension (EC) | 1,618 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,623 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,593 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,608 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,643 mm |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 1,663 mm |
| Loading sill height with steel suspension (DIN) | 786 mm |
| Wheelbase | 2,893 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Tire track turning circle | 11.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,380 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,330 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,405 kg |
| Permissible gross weight | 2,920 kg |
| Maximum load | 590 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 100 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,348 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 540 l |
| Overhang front | 945 mm |
| Overhang rear | 946 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 186 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 186 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (EC) | 180 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 185 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 170 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 205 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 225 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 20.9 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 12.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 20.9 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.8 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.7 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 15.4 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.0 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 14.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 14.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (EC) | 14.5 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 15.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 13.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 16.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.2 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
| Max. wading depth with steel suspension (PASM DIN) | 300 mm |
| Max. wading depth with steel suspension (EC) | 300 mm |
| Max. wading depth (steel suspension) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 320 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 340 mm |
Range
| Recharged range in 10 min with 150 kW (WLTP) | 123 km |
| Recharged range in 10 min with maximum charging power (WLTP) | 249 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 100.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 10.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.2 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 21.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 21.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 67 dB |