2024 Porsche Macan 4 Electric
P.O. Box 611
Manama
- Exterior colour
- Frozenblue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 14,293 km
- First Registration
- 11/2024
- Previous Owners
- 0
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Battery energy content (gross)
- 100.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 21.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 300 kW / 408 hp
Extended leather package in Black/Bordeaux Red
Extended leather package in Black/Bordeaux Red:
Upholstered in smooth leather:
- Front and rear seat center panels
- Front and rear seat bolsters inside
- Headrest center panels and sides front and rear
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dash panel upper and lower part
- Major parts of the door panel including armrest and front and rear door handles
- Center console armrest
- Center console upper side panels
Executed in trim color Bordeaux Red:
- Seats
- Lower part of dashboard
- Center console armrest
- Center console upper side panels
- Central part of the door panel including armrest and door handle (front and rear)
Note: Only in conjunction with comfort seats in front (14-way, electric) or adaptive sports seats in front (18-way, electric)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Lights, exterior
Body
Body
Transmission / Chassis
Porsche E-Performance Powertrain with a Permanent Magnet Synchronous Motor on the Front and Rear Axle
Steel Spring Suspension
Systems
- Anti-lock brake system (ABS)
- Vehicle stability system Porsche Stability Management (PSM) with ABS, ASR, ABD, MSR and trailer stability management
- Porsche Hill Control (PHC)
- Thermal management
Chassis
- Aluminium multi-link front axle
- Aluminium Multi-Link Rear Axle
- Integrated Porsche 4D Chassis Control
Porsche Active Aerodynamics (PAA)
Porsche Active Aerodynamics (PAA) with active Air Intake Flaps and adaptive Rear Spoiler
Brakes
- Electrically operated parking brake
- Automatic hold function
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Side airbags and Center airbag in the front
Lights, interior
Audio / Comm.
Displays
E-Mobility
On-Board AC Charger with up to 11 kW charging power
Charging
Lighting and vision
Vision
Comfort and assistance systems
Porsche Entry
Warn and brake assist
Alarm system with interior surveillance
Comfort systems
Storage and luggage compartment
Storage and luggage compartment
Storage and luggage compartment
Ports
USB-C fast charging
USB-C fast charging
Safety
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Former Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 14,293 km |
First Registration 11/2024 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 285 kW / 387 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 300 kW / 408 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 650 Nm |
Performance
| Top speed | 220 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Launch Control | 5.2 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 11.8 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Launch Control | 19.0 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 3.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,784 mm |
| Overall Width | 1,938 mm |
| Width (with mirrors) | 2,152 mm |
| Height | 1,622 mm |
| Wheelbase | 2,893 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,380 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,330 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,405 kg |
| Permissible gross weight | 2,920 kg |
| Maximum load | 590 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 80 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,348 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 540 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 184 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 184 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 185 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 225 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 20.6 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 14.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 14.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.0 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 340 mm |
Range
| Recharged range in 10 min with 150 kW (WLTP) | 123 km |
| Recharged range in 10 min with maximum charging power (WLTP) | 250 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 100.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 95.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 10.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 21.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 67 dB |