2026 Porsche 911 Turbo S (992 II)
792 Sh. Jaber Ahmed Al Sabah Highway
Sitra, Bahrain, P.O. Box 611
- Exterior colour
- Slate Grey Neo
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 523 kW / 711 hp
Leather Interior Exclusive Manufaktur (two-tone), Bordeaux Red and Choice of leather colour: Cream
Combination of colours: Bordeaux Red in combination with choice of leather colour: Black, Slate Grey, Dark Night Blue, Bordeaux Red, Chalk Beige, Crayon, Kalahari Grey, Night Green, Lavender, Bramble, Magnesium Grey, Aquamarine Blue, Riviera Blue, Guards Red, Cohiba Brown or Cognac.
Leather interior (two-tone) with alternative colour distribution and additional equipment compared to standard leather interior (two-tone). Carpet Bordeaux Red.
Leather partly with decorative stitching in contrasting colour: dashboard upper section, upper section of door trims, dashboard trim package, steering wheel, knee rest, storage compartment lid, transmission tunnel in rear.
Included equipment: Turbo-specific embossing (door panels, seat centres), dashboard trim package in leather (dashboard end trims, dashboard upper section centre trim incl. cover Sport Chrono stopwatch), door trim package in leather (door grab handle, door panel lower trims, rear side lower parts), storage compartment lid embossed with “Porsche Exclusive Manufaktur”, cupholder trim leather, belt outlet trims in Race-Tex (available for 911 Turbo Coupé models).
Note: in conjunction with Leather Interior Exclusive Manufaktur, the roof lining in Race-Tex is featured without perforation in 911 Turbo Coupé models
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Without roof rails
Side Skirts painted in Black (highgloss)
Pedestrian safety
Lights, exterior
Automatic headlight activation including ‘Welcome Home’ lighting
Body
- Intelligent lightweight construction in aluminium and steel composite
- Retractable door handles
Transmission / Chassis
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
63-litre fuel tank
Drive
- Expansion intake manifold
- Aluminium block and cylinder heads
- Water-cooled with thermal management
- 4 valves per cylinder
- Direct Fuel Injection (DFI)
- VarioCam variable valve timing
- Integrated dry-sump lubrication with an on-demand controlled oil pump
- Auto start/stop function
Chassis
- McPherson-front axle with anti-roll bar
- Multi-link rear axle with anti-roll bar
Brakes
- Electrically operated parking brake
- Electromechanical power brake
- Stationary management with HOLD function
- Porsche Stability Management (PSM) including ABS with extended brake functions
Exhaust system
- two 3-way catalytic converters and on-board diagnostics for monitoring emission control system
Porsche Active Aerodynamics (PAA)
Porsche Active Aerodynamics (PAA) with auto-deploying front spoiler, active cooling air flaps and wing element
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheels painted in Turbonite
Interior
Electric steering column adjustment
Three-point automatic seat belts
Lights, interior
- Reading lights, orientation, ignition lock, luggage compartment, footwell, glove compartment and door lightning all build on LED technology
- Illuminated vanity mirrors in sun visors for driver and passenger
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Digital radio
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM) including Mobile Phone Preparation, Audio Interfaces and Voice Control
- high-resolution 10,9-inch touchscreen display in full HD resolution
- control of vehicle and comfort functions such as climate settings
- multi-touch gesture control: for example, you can control the size of the map view with two fingers using the PCM touchscreen display or Direct Touch Control in the handwriting input field in the centre console
- mobile phone preparation with Bluetooth® interface for telephone and music
Displays
- cluster instrument with 12,6-inch Curved Display and up to 7 Layouts
- Porsche Communication Management (PCM) with high-resolution 10.9-inch touchscreen display in full HD resolution
Lighting and vision
Vision
- Windscreen washer system with aero wiper blades and washer jets
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
First Aid Kit with warning triangle
Warning and Brake Assist
Without emergency call system eCall and bCall
Comfort systems
- Central locking
- Keyless Go
Storage and luggage compartment
- Ascending centre console with storage compartment
- Storage compartment in each door
- Glove compartment (lockable)
- Two individual cupholders (1x as inlet in the centre console and 1x passenger side)
Air conditioning
- Particle/pollen filter with active carbon filter
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 523 kW / 711 hp |
| Maximum power combustion engine | 471 kW / 640 hp |
| Maximum power electric motor | 52 kW / 71 hp |
| Maximum torque power combined | 800 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 760 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 131.0 kW/l / 178.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 322 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 2.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 5.5 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 8.4 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 1.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,551 mm |
| Overall Width | 1,900 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,305 mm |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 1,295 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,737 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,725 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,800 kg |
| Permissible gross weight | 2,125 kg |
| Maximum load | 400 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 128 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 261 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,085 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 103 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 93 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 8.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.9 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 7.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.3 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.0 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 12.0 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |