2025 Porsche 911 Carrera T (992 II)
P.O. Box 611
Manama
- Exterior colour
- Guards Red
- Interior colour
- Mileage
- 744 km
- First Registration
- 02/2026
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 290 kW / 394 hp
- Acceleration 0-100 km/h
- 4.5 sec
Sport-Tex Plaid Interior package with extensive items in leather
Following items upholstered in leather: dashboard upper, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, centre console side sections, rear side panels.
In conjunction with rear seats:
Seat bolsters rear and transmission tunnel in rear in leather.
In Sport-Tex Plaid: seat centres.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 744 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 02/2026 |
Previous Owners 1 (Porsche Pre-Owned Car Centre Bahrain) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 290 kW / 394 hp |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 96.0 kW/l / 131.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 295 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 15.0 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 5.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,293 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,504 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,490 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,565 kg |
| Permissible gross weight | 1,830 kg |
| Maximum load | 340 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 373 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |