2026 Porsche 911 Carrera (992 II)
792 Sh. Jaber Ahmed Al Sabah Highway
Sitra, Bahrain, P.O. Box 611
- Exterior colour
- Provence
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 290 kW / 394 hp
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 3.9 sec
Two-tone leather interior Slate Grey/Crayon
Two-tone combinations: Slate Grey/Crayon.
Following items upholstered in smooth leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Without roof rails
Pedestrian safety
Lights, exterior
Automatic headlight activation including ‘Welcome Home’ lighting
Body
- Intelligent lightweight construction in aluminium and steel composite
- Retractable door handles
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension standard
Drive
-Expansion intake manifold
- Aluminium block and cylinder heads
- Water-cooled with thermal management
- 4 valves per cylinder
- Direct Fuel Injection (DFI)
- VarioCam Plus variable valve timing and lift
- Integrated dry-sump lubrication with an on-demand controlled oil pump
- Auto start/stop function
Chassis
- McPherson-front axle with anti-roll bar
- Multi-link rear axle with anti-roll bar
Brakes
- Electrically operated parking brake
- Electromechanical power brake
- Stationary management with HOLD function
- Porsche Stability Management (PSM) including ABS with extended brake functions
Exhaust system
- two 3-way catalytic converters and on-board diagnostics for monitoring emission control system
- gasoline particulate filters (GPF)
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Three-point automatic seat belts
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Sun visors for driver and front passenger
Ohne compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial
Lights, interior
- Reading lights, orientation, ignition lock, luggage compartment, footwell, glove compartment and door lightning all build on LED technology
- Illuminated vanity mirrors in sun visors for driver and passenger
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Digital radio
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM) including Mobile Phone Preparation, Audio Interfaces and Voice Control
- high-resolution 10,9-inch touchscreen display in full HD resolution
- control of vehicle and comfort functions such as climate settings
- multi-touch gesture control: for example, you can control the size of the map view with two fingers using the PCM touchscreen display or Direct Touch Control in the handwriting input field in the centre console
- mobile phone preparation with Bluetooth® interface for telephone and music
Displays
- cluster instrument with 12,6-inch Curved Display and up to 7 Layouts
- Porsche Communication Management (PCM) with high-resolution 10.9-inch touchscreen display in full HD resolution
Lighting and vision
Vision
- Windscreen washer system with aero wiper blades and washer jets
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
First Aid Kit with warning triangle
Without emergency call system eCall and bCall
Comfort systems
- Central locking
- Keyless Go
Storage and luggage compartment
- Ascending centre console with storage compartment
- Storage compartment in each door
- Glove compartment (lockable)
- Two individual cupholders (1x as inlet in the centre console and 1x passenger side)
Air conditioning
- Particle/pollen filter with active carbon filter
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 290 kW / 394 hp |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 96.0 kW/l / 131.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 294 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.1 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.9 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 14.4 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 14.1 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.5 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,302 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,302 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,516 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,520 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,595 kg |
| Permissible gross weight | 1,860 kg |
| Maximum load | 340 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 373 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,076 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 122 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.9 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.3 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.7 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |