2025 Porsche 718 Boxster S (982)
792 Sh. Jaber Ahmed Al Sabah Highway
Sitra, Bahrain, P.O. Box 611
- Exterior colour
- Guards Red
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible soft top, Black
- New Car Warranty
- 24 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 257 kW / 350 hp
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.2 sec
Leather interior in Black
As standard interior but with the following items also upholstered in leather: dashboard upper section including instrument shroud, steering wheel airbag module, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, centre console side sections, seat bases and rear side of seat backrests (not compatible with Sports seats Plus (2-way, electric), Adaptive Sports seats Plus (18-way, electric) incl. memory package, Full bucket seats). All leather items (including standard items) in smooth-finish leather. Door panel trim strips in Silver colour.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Colour choice for leather/decorative stitchings
Colour selection stitching - Guards Red
Comfort and assistance systems
Exterior
Lights, exterior
- Automatic headlight activation incl. ‘Welcome Home’ lighting
Body
- Closed underbody panelling
Transmission / Chassis
Drive
- Rear-wheel drive
- Auto start/stop function
- Direct Fuel Injection (DFI)
- Aluminium block and cylinder heads
- Water-cooled with thermal management
- Integrated dry-sump lubrication
Car concept
- Two-seater vehicle concept with mid-mounted engine
Brakes
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Lights, interior
- LED reading lights, orientation lighting and ignition lock illumination. Additionally luggage compartment and glove compartment lighting
Audio / Comm.
Lighting and vision
Vision
Comfort and assistance systems
Safety
- Full-size airbags for driver and front passenger - Porsche Side Impact Protection (POSIP), comprising side impact protection elements in the doors, thorax airbag integrated into the side bolster of each seat and head airbag for driver and passenger in each door panel
Air conditioning
Storage and luggage compartment
Comfort systems
- Electric window lifts with one-touch operation and door seal protection
- Central locking
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,497 cm³ / 2.5 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 257 kW / 350 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 420 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,100 - 4,500 r/min |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 102.0 kW/l / 140.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 285 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.4 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 9.2 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 15.0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 14.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,379 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,271 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1,428 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,385 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,460 kg |
| Permissible gross weight | 1,695 kg |
| Maximum load | 310 kg |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 122 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |