Porsche Panamera GTS
- Exterior colour
- Black
- Interior colour
- Mileage
- 17,600 km
- First Registration
- 12/2024
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 8 months remaining term
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 368 kW / 500 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 3.8 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 11.9 l/100 km
Leather interior in Black, smooth-finish leather
In smooth-finish leather:
- Front and rear seat centres
- Front and rear seat bolsters
- Front of the headrests in the front and rear
- Top and bottom part of the dashboard including the glove compartment lid
- Front and rear door trims including door panels and armrests
- Centre console including armrests at front and rear
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Door handles painted in exterior colour
Active bonnet
Decorative side logo
Aluminum roof
Transmission / Chassis
90 litre fuel tank
Wheels
Summer tires 21-inch
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black
PDK gear changer lever
Sun visors for driver and front passenger
Pedals and footrest in Black
Head rests
Audio / Comm.
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alcohol Interlock preparation
Side airbags in the front
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
8 months remaining term
Condition and History
Condition Used |
Mileage 17,600 km |
First Registration 12/2024 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 368 kW / 500 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 660 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 92.0 kW/l / 125.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 302 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 3.8 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 9.1 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 14.6 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 2.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,415 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,104 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,065 kg |
| Unladen weight (EC)1.1 | 2,140 kg |
| Permissible gross weight | 2,685 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,200 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 100 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,312 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 478 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 124 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.0 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 15.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.4 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 270 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 11.9 l/100 km |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 21.1 l/100 km |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 12.1 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 9.9 l/100 km |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 10.0 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 86 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |