Porsche 911 GT3 (992 II)
- Exterior colour
- Oak Green Metallic Neo
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 375 kW / 510 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h)
- 3.4 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 13.8 l/100 km
Interior with extensive leather / Race-Tex items Black with contrasting colour GT Silver
Additional leather items of standard interior:
Dashboard upper section including instrument cluster cover, door panel upper sections, rear side panels (not in conjunction with optional Club Sport Package).
All leather items in smooth-finish leather in Black. Decorative stitching and embroidered ‘GT3’ logos in GT Silver.
Also in Black Race-Tex: centre console knee padding, dashboard lower section including glove compartment cover and cupholder cover, door centre panels.
Additionally for lightweight sport bucket seats, partially perforated seat centre in Race-Tex Black, with backing in contrasting colour GT Silver
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
GT3 - version
Exterior
Without roof rails
GT3 specific rear lid
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-axle steering with sport setup
Rear-wheel drive
Suspension standard
63-litre fuel tank
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM) with race track mode
Interior
No rear seats
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Three-point automatic seat belts
Seat belt warning system for driver and front passenger
Pedals and footrest in stainless steel
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Keyless Go
Warndreieck
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 375 kW / 510 hp |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 9,000 r/min |
| Maximum power per litre | 93.0 kW/l / 127.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 311 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 3.4 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 7.0 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 10.8 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 1.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,570 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,279 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,487 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,479 kg |
| Unladen weight (EC)1.1 | 1,554 kg |
| Permissible gross weight | 1,782 kg |
| Maximum load | 303 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 373 l |
| Overhang front | 1,037 mm |
| Overhang rear | 1,076 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 76 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 10.6 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 312 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 13.8 l/100 km |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 22.4 l/100 km |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 12.8 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 11.8 l/100 km |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 12.7 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 74 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 96 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 r/min |